11 Aralık 2009 Cuma

Karıncanın Dersi

Bir gün Süleyman (as) bir karıncaya bir yıllık yiyeceğinin miktarını sorar. Karınca da “Bir buğday tanesi yerim!” diye cevap verir. Cevabın doğru olup olmadığını kontrol etmek isteyen Süleyman Peygamber karıncayı bir şişeye koyar, yanına da bir buğday tanesi bırakarak hava alacak şekilde şişeyi kapatır. Ondan sonra da bir yıl bekler. Müddeti dolunca şişeyi açtığında bir de bakar ki, karınca buğday tanesinin yarısını yemiş, yarısını da bırakmış.
Kendi kendine meraklanır. Acaba neden yemedi? Bunun üzerine karıncaya buğday tanesini tamamen neden yemediğini sorar. Karınca da şu hikmetli cevabı verir. “Daha önce benim yiyeceğimi yüce Allah verirdi. Ben de O’na güvenerek bir buğday tanesini tamam olarak yerdim. Çünki O beni aslâ unutmaz ve ihmâl etmezdi. Fakat bu işi sen üzerine alınca doğrusu, nihâyet bu âciz bir insandır diye sana pek güvenemedim. Belki beni unutup yiyeceğimi ihmâl edebilirdin. O yüzden bir yıllık yiyeceğimin yarısını yiyerek diğer yarısını da ertesi yıla bıraktım!”

2 yorum:

đerkenαя dedi ki...

Esselamü aleyküm.. Çok güzeldi, emeğinize, gönlünüze sağlık kardeşim. Bizde rızkımızı yada herşeyi Allah'tan Talep edersek bizi boş çevirmez inşaAllah..
Baki sevgi ve selamlarımla..

Suz~i Dilâra dedi ki...

İnşallah inşallah..
O'nu bulan neyi kaybetmiş, O'nu bulmayan neyi kazanmış?

Related Posts with Thumbnails