17 Şubat 2010 Çarşamba

Seven İnsan Neylesin


Cihan padişahı Yavuz Sultan Selim, Şam yakınına otağını kurdurarak burada üç ay kadar kalmış. Bir Türkmen kızı da, zaman zaman padişahın çadırına gelerek, otağın temizlik işlerini yapar, hünkâr çadırını tertibe ve düzene sokarak sıradan gündelik işlerle meşgul olurmuş… 
Yine bir sabah temizlik için geldiğinde, Sultan Selimi görmüş. Türkmen güzelinin gönlü sultana, su gibi anîden akıvermiş gönlünü kaptırmış ona. - Hani kalbin, her an bir halden başka bir hale geçmek, gibi anlamları da vardır ya- Zamanla kalbinin içini, ince bir sızı sarmış genç kızın ve başlamış kalbi için için göynümeye.Bir gün, gözü, hünkâr çadırının direğine ilişmiş. Direğin üst kısmına aşkın gücü ona, şöyle bir satır yazma cesareti vermiş:

"Seven insan neylesin"


Yavuz Sultan Selim, otağına yatmaya gelince, birden direkteki yazıyı fark etmiş, “Bu da ne ola ki” diyerek uzun bir muhakemeden sonra, bir vehim ve bin endişe derken… Almış eline kalemi şöyle bir satır da o düşmüş aynı direkteki dizenin altına.

"Hemen derdin söylesin"Türkmen kızı, ertesi gün gelip baktığında otağın direğine, sevincinden ağlamış, o küçücük kalbi heyecandan göğsüne sığmaz olmuş, yer de onun olmuş âdeta gök de… Fakat koskoca cihan sultanına ilân-ı aşkta bulunmanın, ateşle oynamak, ateş girdabına bilerek atlamak gibi ölümcül bir tehlikesi de varmış. “Varsın olsun bu aşk, buna değer diye düşünmüş.” Aldığı mesajı heyecanla hemen cevaplandırmaktan kendini alamamış ama yine de içinde bir korku kurdu varmış ki genç güzelin, yüreğini her gün diş diş, burgu burgu kemiren... Aşkın gücü, zoru ve korkuyu nefes nefes yaşayan o gencecik yüreğin imdadına yetişmiş derhâl. Bir satır daha yazmış aynı direğe

"Ya korkarsa neylesin"


Yavuz Sultan Selim, akşam çadıra döndüğünde, not düştüğü direkteki satır gelmiş aklına. Bakmış ve okumuş ki aşkın, heyecanın ve korkunun karıştığı, tezat dolu sözcüklerin buluştuğu satırlar, bir mızrak gibi durmakta karşısında. Hemen o satırın altına bir mısra daha eklemiş, aşka yenik düşen koca padişah:

"Hiç korkmasın söylesin"


Bir aşkın buluşan, karmaşık ve bulanık duyguları şöyle dizilmiş direğin üzerine: 
“Seven insan neylesin 
Hemen derdin söylesin 
Ya korkarsa neylesin 
Hiç korkmasın söylesin” 

Sabahın olmasını sabırla beklemiş padişah. Seher vakti sırdaşı Hasancan’ı çağırtmış, derhâl bir emir vererek: “Biz dahi merak edip onu görmek isteriz tîz elden bu kızı huzura getirin.” Emir derhâl yerine getirilmiş ki Ahu gözlü, endamı hoş, alımlı, nazenin, ceylân gibi bir Türkmen güzeli… Hünkârın emriyle derhâl bir düğün alayı tertip edilmiş. Eğlenceler, yemeler içmeler… 
Düğünün son gecesi, sırlarla dolu bu aşkın bilmecesi kader-i ilâhî tarafından çözülmüş, Çözülen bu kara baht çıkınından yayılan acı haber, şaşkına çevirmiş herkesi, yer gök âdeta üzüntüye, mateme boğulmuş. Ahu gözlü Türkmen dilberinin “Selim” diye çarpan saf ve küçük yüreği, bu büyük cihan sultanın aşkındaki sırrı kaldıramamış ve birden duruvermiş. 
O çadırın direği, bu olayın canlı fakat ketum şahidi olmuş asırlardır. Bu dünya hayatında vuslat nasip olmadığı gibi o gencecik yüreğe, buna fani alemde bir çare de bulunamamış. Bu hazin gönül çarpılmasının ve gönül yangınının sonunda derler ki:

“Koca hünkâr, ağlamış” ve Türkmen kızına yaptırdığı mezarın mermer tasına, şu dörtlüğü kazdırarak, dünyaya, askın gücünün karsısındaki çaresizligini en güçlü orduları yenen koca hünkâr şöyle haykırmış:
 
Merdüm-i dideme bilmem ne füsûn etti felek 
Giryemi kıldı hûn eşkimi füzûn etti felek 
Şîrler pençe-i kahrımdan olurken lerzân
Beni bir gözleri âhûya zebûn etti felek

merdüm-i dide: Gözbebeği
füsun: Sihir, büyü
felek:Kader
girye:Gözyaşı,ağlayış
füzun:Çok fazla
eşk:Gözyaşı
hun:Kan

şir:Aslan
pençe-i kahr:Mahveden el, kahır pençesi
lerzan:Titreyen
ahu:Ceylan( sevgili)
zebun:Aciz, zayıf,esir

Bilmem ki gözlerime felek nasıl bir büyü yaptı ki 
Gözümü kan içinde bıraktı, askımı artırdı 
Benim pençemin( gücümün) korkusundan arslanlar(bile) titrerken 
Felek beni bir ahu gözlüye esir etti. 

10 yorum:

Handenur dedi ki...

Bu meşhur dizelerin hikayesi buymuş demek bilmiyordum..

Adsız dedi ki...

selamun aleykum,

osmanlicayi bilmemek bu son dizeyi anlamamak benim icin utanc verici.sahsen ogrenmeyi cok isterdim.ama artik bir hayal.

kaderin onune gecilmiyor.ecele mani olur mu?

tesekkurler

tub@ dedi ki...

harika bir paylaşım..

đerkenαя dedi ki...

Esselamü aleyküm..
Daha öncede okumuştum bunu biryerde. çok çok güzel ve acı...
Sizin kaleminizden yeniden okumak güzeldi.
Baki Sevgi ve saygılarımla..

KARA KUZUCUĞUN ANNESİ dedi ki...

Canım ben bunu Fatih Sultan Mehmet diye duymuşdum.Meğerse Yavuz selim miş.Müsadenle bunu ilerde bloğumda paylaşmak istiyorum tabi seninde adresini vererek.Çok acı gerçekden
n...

Suz~i Dilâra dedi ki...

Aleyküm Selam đerkenαя ilk okuduğumda gerçekten etkilendiğim bir yazıydı buraya koymak istedim..

KARA KUZUCUĞUN ANNESİ; Bu yazımı anonim olarak koydum tabiki paylaşabilirsiniz ben de mutlu olurum.

Gorajdenin Gulleri; Osmanlıca'yı orjinal kendi harfleriyle öğrenmek gerçekten çok kolay, Kuran-ı Kerim bilen birisi 3-5 günde temel olarak öğrenebilir ve bir iki ayda normal okuma seviyesine gelebilir, öğrenmek isterseniz halk eğitim merkezlerinin kursları olduğu gibi internetten www.islamharfleri.com isimli siteden Osmanlıca kurslarını indirip gayet kolay bir şekilde kendiniz de çalışabilirsiniz.

Hayırlı akşamlar diliyorum..

Mel' dedi ki...

Allah Alah ,ne güzel.
Allah razı olsun ,vesilenizle öğrenmiş olduk , keyif aldık ve hüzünlendik okurken.

Adsız dedi ki...

selamun aleykum.

osmanlicayi ogrenmem icin obur bloguma gonderdiginiz mesaji dun okudum.ALLAH razi olsun.insALLAH musait olunca yavas yavas calismak istiyorum.su latin harflerini hic benimseyemedim.kurani kerimi ogrenmek icinde bir yil kuran kursuna gitmistim.insALLAH bu yeterli olacak osmanlica icin.

tesekkurler.rahmana emanetsiniz.

ercan dedi ki...

merhaba dilara.güzel yazılar eklemişsin ahyli zaman oldu uğramayalı.gerçektende güzel.bende siteyi yaptım bütün zamanımı oraya ahrcıyorum. bir arakdaşına ve sanada mail ataıyorum sitenin sağlık sayfasında yazmak istemisini.z bu arada başucu sitelerinize benim siteyide eklerseniz memnun olurum.beğeninize sunuyorum. rabbim çalışmlarınızı hayra vesile kıılsın.
http://www.hayalkalpler.com/

ercan dedi ki...

merhaba dilara.güzel yazılar eklemişsin ahyli zaman oldu uğramayalı.gerçektende güzel.bende siteyi yaptım bütün zamanımı oraya ahrcıyorum. bir arakdaşına ve sanada mail ataıyorum sitenin sağlık sayfasında yazmak istemisini.z bu arada başucu sitelerinize benim siteyide eklerseniz memnun olurum.beğeninize sunuyorum. rabbim çalışmlarınızı hayra vesile kıılsın.
http://www.hayalkalpler.com/

Related Posts with Thumbnails